II RAJD INSTRUKTORÓW TURYSTYKI KWALIFIKOWANEJ -
„POZA UTARTYMI SZLAKAMI” - KRZYŻANOWICE 2016

II rajd.kolaż

Patronat Honorowy
Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych
 
npk

 

Program II Rajdu ITK „Poza utartymi szlakami”

22.04.2016. (piątek)
17.30. - rejestracja uczestników Rajdu
18.00.- 20.00 - surwiwal w turystyce (prezentacja wybranych technik surwiwalowych)
20.00.- po blady świt - ognisko
23.04.2016. (sobota)
10.00. - start wycieczki rowerowej z elementami turystyki jaskiniowej - max. 25 km
17.00. - obiad
18.00.- 20.30. - II „FOTO-ITEK” - przegląd zdjęć i filmów z działalności turystycznej Instruktorów w roku 2015.
21.00.- po blady świt - ognisko
24.04.2016. (niedziela)
10.00. - start wycieczki kajakowej (spływ rzeką Nidą) - max. 15 km
14.30. - powrót i przygotowania do obiadu
15.00. - obiad
16.00. - uroczyste zakończenie Rajdu

II RAJD ITK "POZA UTARTYMI SZLAKAMI" - FILM

I RAJD INSTRUKTORÓW TURYSTYKI KWALIFIKOWANEJ -
„POZA UTARTYMI SZLAKAMI” - SOBIESKI 2015

kolaż1

I się zadziało! Za nami I Rajd Instruktorów Turystyki Kwalifikowanej, którego głównym celem była integracja Instruktorów z całej Polski i wymiana doświadczeń w zakresie turystyki kwalifikowanej. Przekładając na język ludzki: spotkać się, posiedzieć przy ognisku, pośmiać się, pogadać o rzeczach ważnych i mniej ważnych, a przede wszystkim cieszyć się ze wspólnego spędzenia czasu na rowerze i w kajaku.

Planowanie Rajdu rozpoczęliśmy już jesienią 2014 roku, co stanowiło odpowiedź na coraz liczniejsze zapytania: czy organizujecie jakieś rajdy? kiedy zrobicie jakieś spotkanie dla instruktorów? Odpowiadaliśmy: „bardzo chętnie, ale brakuje nam weekendów w roku”. Jednak poznawanie coraz bardziej sympatycznych osób, zakręconych na punkcie turystyki kwalifikowanej zmobilizowało nas do knucia na rzecz ogólnopolskiego spotkania.
Jako że celem rajdu miała być integracja kadry turystyki kwalifikowanej zaplanowaliśmy aktywność turystyczną połączoną z czasem wolnym, który będzie można wykorzystać na kuluarowe dyskusje oraz monologi :). Zatem w błyskawicznym tempie opracowaliśmy program i wytypowaliśmy miejsce. Uznaliśmy, że lokalizacja na I Rajd ITK powinna stanowić miejsce przyjazne turystom kwalifikowanym i sprzyjać zacieśnianiu więzów towarzyskich. Padło na Przystań Kajakową „Kaja” w Sobieskach, która kilkakrotnie gościła TTPiK u siebie i za każdym razem zdobywała złoty medal! Wystartowała rekrutacja - informowaliśmy kogo tylko mogliśmy o Rajdzie. Zwrotnie otrzymywaliśmy pozytywne komentarze oraz formularze zgłoszeniowe. Z entuzjazmem zabraliśmy się za ostateczne przygotowania - koszulki, noclegi, posiłki, ostatnie telefony z rezerwacjami... itd. Wszystko zgodnie z propagowanymi ideami dobrej organizacji imprezy turystyki kwalifikowanej.

Nadszedł pierwszy dzień Rajdu ITK (25 kwietnia 2015r.), a my byliśmy w świetnych humorach, ciekawi tego co się wydarzy. Pierwsi uczestnicy pojawili się punktualnie o godz. 17.30. Dwie godziny później wystartował Mieszko z mini-warsztatami z rozpalania ogniska różnymi technikami. Ognisko to jeden z bohaterów każdej imprezy turystycznej. Bez niego rozmowy się „nie kleją”, klimat się schładza, a ludzie zaczynają sobie szukać każdy swojego zajęcia. Nie bez kozery uczymy kolejne pokolenia o pro-społecznej funkcji rozpalania ogniska.  Z początku z dużą dozą nieśmiałości uczestnicy podejmowali próby rozniecenia ognia, ale w miarę poznawania kolejnych technik, w niektórych obudził się „mały piroman”. Zabawa zakończyła się uroczystym rozpaleniem ogniska rajdowego, podczas którego nastąpiło oficjalne powitanie uczestników przez Prezesa - NadInstruktora, a następnie konsumpcja specjałów ogniskowych w stanie stałym i płynnym oraz śpiewy, a także dysputy turystyczne. Późne zakończenie dnia w żaden sposób nie wpłynęło na punktualne stawienie się rajdowców na śniadanie.

W drugim dniu Rajdu wybraliśmy się na wycieczkę rowerową. W roli przewodnika wystąpił Mieszko J., który odkrywał przed uczestnikami historie, przyrodę oraz ciekawostki związane z powiatem płońskim. Na szlaku wycieczki znalazły się: kościół p.w. Świętej Trójcy w Nowym Mieście nad Soną, Zalew nad Soną, mazowieckie wydmy w Nadleśnictwie Płońsk, drewniany kościół p.w. św. Zygmunta w Królewie. Po powrocie do Sobiesek czekał na nas pyszny obiad, który po tak aktywnie krajoznawczym dniu smakował wyjątkowo. Ale nie dosyć było nam krajoznawstwa, więc po południu odbyło się slajdowisko w ramach I Foto-ITEku, który stanowił przegląd działalności krajoznawczej instruktorów. Prezentowali się:
·    Mieszko Janiszek  - „Cesar, Dora i Wilgotna Marta - w podziemiach Międzyrzeckiego Regionu Umocnionego”,
·    Grzegorz Matejczuk - „Rowerem po Danii”,
·    Agnieszka Ponikiewska - „ Krwawe Zakarpacie”.
Podczas wieczornego ogniska nastąpiło uroczyste wręczenie Odznaczenia nadanego przez Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla turystyki” Koledze Mieszkowi Janiszkowi. Było zaskoczenie, gratulacje oraz wielka radość i duma.

Trzeci dzień rozpoczął się deszczowo, ale jak wiadomo dla „prawdziwych” turystów nie ma złej pogody zgodnie z zasadą, że istnieją jedynie nieodpowiednio ubrani (przygotowani) uczestnicy. Niedziela była przeznaczona na wycieczkę przyrodniczą z wykorzystaniem kajaka, zatem czekał nas spływ w typowej kajakowej pogodzie - mokro z dołu, mokro z góry. Zanim jednak wsiedliśmy do pojazdów wodnych, dzięki uprzejmości Dyrekcji Domu Kultury w Sochocinie, odwiedziliśmy Izbę Muzealną prezentującą wystawę guzików oraz historię i proces ich produkcji w XIX w. Spływ rozpoczynaliśmy w Sochocinie. Po krótkiej instrukcji korzystania z kajaków,  bezpiecznego postępowania na wodzie oraz rozgrzewce zwodowaliśmy się i... kabina (!) No cóż widać i wśród naszych Instruktorów są amatorzy kwietniowych kąpieli w rzece. W pewnej chwili deszcze zaprzestał raczyć nas swoimi urokami, wyjrzało słoneczko, a pozostały czas spływu upłynął (dosłownie i w przenośni) w sympatycznych okolicznościach przyrody rzeki Wkry. Zakończyliśmy oczywiście na Przystani Kajakowej Kaja w Sobieskach. Po obfitym obiedzie, z łezką w oku, rozpoczęły się pożegnania, podziękowania oraz deklaracje uczestnictwa w kolejnym Rajdzie.

A skoro o deklaracjach już wspomniałam, nadmienię, że liczba uczestników I Rajdu ITK była niewielka, ale w samej turystyce nie zawsze chodzi o to, aby było „dużo”, bo w turystyce liczą się ludzie oraz ich udział i zaangażowanie. Reasumując: być może za 10 lat z nutą refleksji będziemy wspominać I Rajd ITK, a niektórzy z pewnością będą mogli się pochwalić "pierwszą" koszulką rajdową. Apeluję zatem do uczestników I Rajdu ITK: „zachowajcie swoje koszulki, bo w X Rajdzie ITK udział weźmiecie bezpłatnie”.

W imieniu Zarządu TTPiK serdecznie jeszcze raz dziękuję wszystkim uczestnikom Rajdu, przemiłym Gospodarzom Przystani Kajakowej Kaja w Sobieskach - Izie i Jarkowi Oporskim oraz Martynie Kiełek za aktywną pomoc organizacyjną podczas Rajdu.

Zapraszam do fotorelacji: KLIKNIJ

Z turystycznym pozdrowieniem,

Agnieszka Ponikiewska, Koordynator Rajdu, maj 2015r.

poniedziałek, 15 luty 2016 11:09

II RAJD INSTRUKTORÓW TURYSTYKI KWALIFIKOWANEJ - „POZA UTARTYMI SZLAKAMI” - KRZYŻANOWICE 2016 Patronat Honorowy Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Program II Rajdu ITK...

poniedziałek, 16 luty 2015 21:25

I RAJD INSTRUKTORÓW TURYSTYKI KWALIFIKOWANEJ - „POZA UTARTYMI SZLAKAMI” - SOBIESKI 2015 I się zadziało! Za nami I Rajd Instruktorów Turystyki Kwalifikowanej, którego głównym celem była integracja...

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd